Úpravy a zkrášlení Montessori školních prostor

Zveřejněno v , autor Montessori

Zatímco o podobě a reálných výsledcích naší práce se naše děti i velká část z Vás už seznamují po tři dny ve škole, shrnuji zde pozadí celé akce.
Záměr úpravy a dotvoření interiérů nové chodby a místností v patře a částečně v přízemí jsme s využitím zkušeností z minulých let plánovali a s Vámi diskutovali zhruba od února. Fyzické práce začali v květnu a červnu, kdy jsem po dohodě s panem ředitelem hlídal i pomáhal firmě provádějící stavební rekonstrukci, především s mícháním barev na základní výmalbu místností a plechových prvků atd. Vzhledem k „ukrajinské“ práci firmy to byla mnohem větší námaha a nervy, než jsem čekal, ale myslím, že se to vyplatilo. Barevné tónovače i syntetické emaily zaplatilo naše Sdružení. Dále jsme pokračovali vlastními silami, a to poslední dva víkendy v červnu a poslední dva v srpnu a 5 srpnových odpolední a večerů mezi nimi. Celkově šlo o 15 pracovních dnů. Mimo to jsem už předtím a i mezitím o prázdninách zařizoval další přípravy, shánění materiálu, s Borisem Dimitrovem navrhl nástěnnou dekorační malbu atd.
Jak už zde bylo částečně referováno, postupně jsme malovali a nástěnkovali stěnu patra, čelní stěnu tělocvičny, prkenné podhledy na schodišti nahradili sádrokartónovým a zároveň na něj osadili nová svítidla, z důmyslného lešení jsem postupně (z části během prázdnin) vymalovával mráčky na schodišti, natíraly se zárubně, zábradlí, lakovali dřevěná madla a dveře. V srpnové etapě jsme vedle dokončování předešlého sami vytvořili obložení soklů stěn tělocvičny, osazovali bambusy na schodiště, poměrně náročně nově provedli část omítek a výmalby na proteklých stěnách záchodů v přízemí, vyměnili vitríny za jinak formátované nástěnky v chodbě přízemí, zasklili nadsvětlíky z místností do chodby patra, doplnili a upravili označující cedulky, opravili nové dveře. V nových třídách patra jsme nakonec domalovali barevné doplňky, vytvořili některé nástěnky, jednu novou polici, natáhli lanka pro věšení výkresů, zavěsili abecedu, a přestávkové zvonečky. V pondělí po půlnoci jsem nakonec i instaloval vypůjčené ptáky na schodiště.
Jak jste pomáhali:
Vzhledem k rozsahu upravovaných prostor jsem se snažil pro očekávaný rozsah prací zajistit Vaši pomoc pomocí možná až otravné kampaně. Celkově se na pracích především na místě a výjimečně z domova (závěsy, návrhy maleb) podílelo 39 osob od 30 dětí, přičemž jsme odpracovali zhruba 560 hodin. V převaze pomocníci přišli opakovaně, přičemž obětavci – rekordmany byli Ivana a Honza Schickerovi, Jana a Karel Ludvíkovi, Magda Sinkulová, Kamila Malinová, Petr Pokorný, Vašek Boháč, Jiří a Jana Paletovi a Martin Holý. Ve 3 případech pracovníci dokonce zároveň přispěli finančně. (Jen pro doplnění údaje, které osobně považuji za druhotné: letos odpracované hodiny dle příslušnosti dětí pomocníků ke třídám: 3. tř. 264 h., 1. třída 137 h., 2. třída 100 h., 4. třída 59 h.). Sebe vzhledem k anomálnímu zapojení do akce do statistik nezapočítávám.
Náklady:
Z účtu Sdružení byl (nebo záhy bude) hrazen materiál, především barvy, látky, spojovací materiál, laminové desky atd. Nakonec jsme neplatili žádné služby či řemeslníky (podle mě neúměrné drahé). Celkové náklady jsou zhruba 27 000 Kč.
Co by mělo být ještě uděláno:
Je pár nerozsáhlých úprav jsme nestihli, z nichž bychom rozhodně měli záhy ještě dokončit:
1) natření bílé stěny kabinetu do chodby v patře (barvu jsem namíchal)
2) dolepení nástěnek na čelní stěnu 1. třídy do navržené kompozice (většina jich je připravena)
3) natření plechových kójí záchodů v přízemí (rozděláno)
Další drobné úpravy jako zabílení nějakých skvrn, pověšení obrázků, map apod. půjdou jednoduše. Dle pesimistického očekávání nezbyl čas na malbu na oblou příčku v šatně.
Nezbytný je ale důkladnější úklid především na chodbách a schodišti, který jsme nestihli a uklízečky ve škole jej nezajistí. Bude třeba tyto práce řešit jednorázovou intenzivní brigádou, s jejímž termínem se přihlásíme v nejbližších dnech.
Poděkování:
Pomoc některých rodičů, jejich šikovnost i vybavení byly opravdu velmi účinné. Poděkování však patří každému, kdo se zapojil. Sám jsem neustále trpěl pochybnostmi, zda mnou navržené a prosazované úpravy nejsou neúměrné a vynaložené úsilí bude mít patřičný dopad. Omluvou dotčeným může být, že se v daném rozsahu práce již nebudou opakovat. Děkujeme za dosud poskytnuté doplňky (závěsy od Ivety, kytky od několika z Vás).
A nakonec:
Beru to tak, že ve třídách i tělocvičně jsme utvořili interierový rámec, který může být dále drobně doplňován pohodlnějším nábytkem (pohovka do tělocvičny?), obrázky či rámy na ně, různými artefakty (nástěnné koberce, rohože, zrcadla atd.), prostě vším, co může dotvořit inspirativní, útulné, ale přitom pracovní prostředí především pro naše děti. Možná uděláme i zamýšlené atypické nástěnné plechové magnetické tabule. Záleží na našich nápadech a snaze.
Naše Františka říkala, že to je nespravedlivé, že v patře je to teď hezčí než v přízemí. Myslím, že má trochu pravdu a mám z toho rozporuplný pocit. Na jednu stranu jsou námi realizované úpravy asi pro děti působivé, ale na druhou stranu bych chtěl právě přízemí ještě trochu pomoci (snad dobarvíme alespoň ty záchody).
Ještě jednou děkuji všem.
Vítek Jesenský

Tento příspěvek byl zveřejněn v kategorii "Aktuality pro všechny". Zde je stálý odkaz článku.

Jedna odpověď na Úpravy a zkrášlení Montessori školních prostor

  1. Václav Boháč říká:

    Rád bych, myslím že za všechny, poděkoval Vítkovi, že celou tuto „kampaň“ zorganizoval, vedl a v nemalé míře i realizoval.
    V.Boháč