Školní rok 2015/16

Cyklovýlet oranžová + žlutá třída, 24.6.2016

Minimuzikál, 20.6.2016

 

 

Práce na zahradě v předposledním týdnu školního roku 2015/2016, omítání slaměné učebny

 

Stáže starších dětí ve třídách prvního a druhého trojročí

Deváťáci a některé děti ze sedmé a osmé třídy, které neodjely na školu v přírodě, byli týden na stáži ve třídách prvního a druhého trojročí.  Pro svoje mladší spolužáky si připravili prezentace, pomáhali jim s jejich samostatnou prací, trpělivě se jim věnovali a všichni si užili i plno legrace. Spolupráce malých a velkých dětí byla velmi přínosná a určitě bude pokračovat.

 

Cyklo-škola v přírodě, 22.5.-27.5.2016, Asgard v Jižních Čechách

Sedmá a osmá třída letos opět vyrazila na kola.
Výlety jsou krátké i delší (Jindřichův Hradec, výlet na Peršlag-nejsevernější bod Rakouska).
Hrajeme famfrpál, učíme se síťování, ale užíváme si i koupání v rybníce.
Téměř všichni jsme si vyzkoušeli výměnu duše, osvěžili jsme si zásady první pomoci. Pátý den jsme strávili na vodě, večer u táboráku a na noční vyjížďce na kolech.

 

Škola v přírodě I. a II. trojročí (14.5.- 21.5.2016)

Všechny tři třídy prvního trojročí se věnovaly společnému tématu- voda, děti  spolupracovaly a tvořily skupinky napříč třídami.

Ve druhém trojročí se děti potkávaly při některých aktivitách, třídy měly ale svá témata. Tématy zelené a fialové byly rostliny a první pomoc, červená třída řešila středověk a Karla IV. Společně jsme jeli na výlet do Kutné Hory, šli jsme na Sion, lezli v Tarzan parku, tančili na diskotéce…

Školu v přírodě jsme si všichni užili i přes počáteční nepřízeň počasí.

 

fotografie I. trojročí:

Fotografie II. trojročí

Jaro v Monteklubu

V Monteklubu se pořád něco děje a občas to i vyfotíme :-), podívat se můžete tady (a během několika dní přidáme další fotky)

Na jaře jsme měli Velikonoční dílnu, slavili jsme čarodějnice, vytvářeli přáníčka pro maminky, náramky a náhrdelníky z korálků, aranžovali pro ně kytičky..  Chodíme ven, někdo se rád vyběhá v lese, někdo si hraje u školy se sportovním nářadím- okolí jsme si uklidili a pan školník nám posekal trávu, tak si můžeme užívat sluníčka a pobytu venku i mimo obvyklé hodiny (od 14 hodin téměř do 17h). Hrajeme si, hrajeme hry, čteme (společně i samostatně), tvoříme…

 

Práce ve třídách Londýn a Benátky (7.- 8.třída)

 

Odkazy na fotogalerie z jarního jarmarku:

jarní jarmark 23.4. 2016 (Kamila)

Jarní jarmark 23.4.2016 (Martina Jes.)

Jarní jarmark 23.4.2016 (Mirka)

Návštěva Paula Epsteina ve škole, 18.3.2016

V pátek 18.3. do školy přišel na pozorování pan Paul Epstein, učitel a lektor z USA. Pan Epstein celý život vede školy a učí děti na všech stupních Montessori škol v USA.  Prošel se naším křídlem, poseděl ve třídách, zašel na zahradu, ptal se na náš program Děti Země na 2. stupni. Velmi oceňoval způsob práce a vystupování učitelů, které nazval průvodci dětí, protože podle jeho slov to tak má v Montessori třídách být.

číst více

 

 

Návštěva učitelů v rámci konfence Inkluzivní vzdělávání v programu Montessori a Začít spolu Na Beránku, 16.3.2016

V rámci konference o inkluzivním vzdělávání, kterou pořádala společnost Eduin, se do Montessori tříd přišlo podívat asi 10 učitelů, kteří se zajímali nejen o děti se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou začleněné ve třídách mezi ostatními dětmi, ale i o způsob výuky, výchovy, hodnocení, spolupráci s rodiči a další způsoby práce v Montessori Na Beránku.
Děkuji dětem ze 7. a 9. ročníku, kteří pomohli s provázením učitelů třídami a podali přesné informace o práci v nich.
Po prohlídce práce ve třídách jsme odpovídali na mnoho dotazů všech učitelů.

 

Červená třída pracuje na zahradě, březen 2016

 

Návštěva z Magistrátu hl. města Prahy a z MČ Praha 12

Paní a páni radní navštívili Montessori program, aby se podívali, jak probíhá výuka ve třídách na 1.a 2. stupni. Důvodem je plánované přístavba Montessori křídla.
Zajímalo je hlavně fungování tříd 2. stupně, protože to nikdy neviděli a chtěli se přesvědčit, jestli se děti opravdu učí. Návštěva prošla všemi třídami a prostory, provedli je deváťáci, zodpověděli otázky a vysvětlili způsob práce ve všech ročnících.
Kluci z 3. trojročí nachystali pro důležitou návštěvu občerstvení, napekli dva druhy závinů, připravili pomazánky, kávu a čaj. Během našeho společného setkání nás skvěle obsluhovali.
Radní odešli spokojeni a s úsměvem na rtech. Pan místostarosta Boublík, který návštěvu inicioval, velmi srdečně poděkoval.
Děkuji všem dětem za aktivní účast.

Z článku Petra Huška uveřejněného na webových stránkách MČ Praha 12 citujeme: „Vzdělávací program Montessori při Základní a mateřské škole Na Beránku v Praze 12 je unikátní. Jako jediný v ČR totiž funguje v kompletní devítileté podobě na základní škole zřízené obcí, nikoliv soukromou organizací. Zájem o ´modřanský´ program Montessori stále roste, díky jeho vysokému renomé se na školu hlásí děti z celé Prahy. Ve středu 9. 3. 2016 sem zavítali na návštěvu představitelé hlavního města Prahy, aby s vedením školy a se zástupci radnice Prahy 12 hovořili mimo jiné o uvažované přístavbě školy, která by umožnila lépe uspokojit poptávku občanů Prahy 12 po zdejší oblíbené vzdělávací metodě, která je „ušita dětem na míru“.“ …

Celý text včetně fotografií najdete najdete zde

 

Festival Jeden svět na školách

Starší děti navštívily filmový festival Jeden svět tradičně v kině, kde mohly zhlédnout tři dokumenty vztahující se k lidským právům. Pro děti z prvního trojročí přichystaly paní učitelky filmový festival přímo u nás ve škole. Vybrané filmy tak mohli letos vidět i ti nejmenší. Jednalo se o tři dokumenty pro dětské publikum z databáze společnosti Člověk v tísni – Náramky od Kamar (dětská práce a životní hodnoty), Jsem tu nový (nový spolužák z Konga v Holandsku, jehož válka připravila o rodiče) a Moje sousedka (šetření energií a vodou), o filmech a emocích z nich se pak hodně povídalo a diskutovalo.

 

Velikonoce v Monteklubu

 

Žlutá třída pouští balónky

Děti ze žluté třídy v rámci projektu Vzduch poslaly do světa svoje balonky. Teď se jim ozývají lidé, kteří je postupně nachází. Některé balonky dolétly opravdu daleko! Do Liberce, Hodonína, Jičína,Poděbrad, dva byly nalezeny v  Polsku, jeden skončil 25 km od  hranic se Slovenskem, což byl cíl, který si vysnil jeho majitel. Další si myslel, že balónek doletí tak maximálně do Říčan a nálezce se ozval z Banské Bystrice! Na to, že byly vypouštěny v jeden okamžik ze stejného místa, se dostaly na velmi různorodá místa.

 

 

 

Projekt mimoevropské civilizace ve středověku, Londýn a Benátky (7.- 8.třída)

 

 

Karneval v Monteklubu, 12.2.2016

 

Hodina TV holek v 7.-8. třídě – trochu jinak

 

První trojročí na lezecké stěně, únor 2016

 

Lyžařský výcvik, chata Lesanka, 1.2.-5.2.2016

Děti z 1.-6.třídy se podle zájmu vypravily na zimní pobyt na Lesanku. Tématem pobytu byly Letní olympijské hry a věřte, že jsme si užili mnoho legrace. Např. hod kladivem, běh na 100 m překážek, vystoupení aquabel či vodní slalom všechny velmi pobavil.

I přes nedostatek sněhu jsme také lyžovali na Klínovci a Plešivci.

Olympijské trénování (odkaz na video)

 

Zápis do první třídy, 26.1.2016

Výlet do Prahy s projektem Náboženství (kosmická výchova- Míša), 21.1.2016

Při práci v Londýně a Benátkách – 7.-8.třída

Program Ornita- přednáška vodní ptáci, 9.1.216

 

Lyžařský výcvik, Chata Lesanka, Mariánská, Krušné hory – 7.-8.třída

Navzdory horším sněhovým podmínkám celou zimu to sedmáci a osmáci se sněhem opravdu vyhráli… Nevypadalo to, ale nakonec bylo sněhu dostatek, i když na běžky se letos bohužel nedostalo.

 

 

První pololetí v modré třídě (odkaz na fotogalerii)

Novoroční setkání v Monteklubu

Prezentace žáků ve třídách Londýn a Benátky (7.- 8.řída)

Prezentace různých téma probíhají průběžně po celý rok. Začátky byly trochu náročnější, ale prezentační dovednosti žáků se opravdu stále zlepšují.

 

Angličtina- prezentace

Sedmáci a osmáci si chystají svou třídu – Londýn a Benátky

Příprava tříd je plně v kompetenci žáků (7.-8.třída) – plánováním a návrhem počínaje, samotnou realizací konče.

 

Divadelní tržiště v červené třídě, poděkování deváťáků za představení

Divadelní tržiště v zelené třídě

Rodičovský večer 10.11.2015

 

 

Podzimní jarmark 2015 a oslavy 10. výročí montessori Na Beránku:

 

Adaptační pobyt 7.+8. ročník 2015

Každoroční adaptační pobyt s cílem stmelení nového kolektivu splnil svůj účel. Jsme príma tým.