Zimní pobyt II. trojročí

Zveřejněno v , autor Richard Waisser

V pátek odjelo na zimní pobyt 36 dětí ze tříd II. trojročí.

Zprávy z pobytu:

     1. den

Dneska jsme  se měli moc prima! Vše se povedlo – let, ubytování, vybalování, vycházka, jídlo, hry, písně i večerka proběhly bez komplikací.

Šťastné děti s kolíčkem, povědomím o pravidlech FIS a rozdělené do pěti expedic ulehly a v mžiku usnuly :-).

Podstatnější však je, že zítřek je před námi. Program máte někde na fotce, tak držte pěsti, ať se povede.

  1. den

Začal nám další den. Plán byl výborný, časově vše sedělo. A ejhle! Při cestě na Plešivec se ukázalo, že silnice je nesjízdná, tudíž odpolední přesun na sjezdovku bude delší, než se předpokládalo. Spodem přes Pstruží :-).

Ale nevadí, sněhu je dost i u chalupy, takže zimních radovánek si užíváme dosytosti.

Po obědě jedeme na svah všichni, nelyžaři mají úvodní nácvik před chalupou a ostatní běžkují, staví bunkry, bobují a kde co ještě jiného.

 

Po obědě jsme vyrazili lyžovat všichni a na svahu jsme pobyli zhruba 3  hodiny. Všichni lyžovali a všichni jsme si to užili i přesto, že počasí tedy nebylo nic moc.

 

Večer jsme museli zrušit naplánované setkání s polárníky, protože počasí nepřálo jejich přistání nebo našemu odletu, ani nevím, prostě bylo tu zavřené letiště :-).

 

Ale nic se nedělo, naši psi nám připravili náramné divadlo, tešte se na videa, zitra je pošleme.

 

3. den

…byl fakt hustý!

 

Začalo to cestou na Plešivec dvěma skibusy. Čekaly nás opět neprůjezdné silnice kvůli kalamitě, kterou způsobila zčásti příroda, zčásti řidiči bez řetězů. Evidentně si tu místní myslí, že hlavní viníci jsou Pražáci :-), kteří hrají rallye letní gumy.

Nicméně jsme všichni nakonec lyžovali, děti se zdokonalovaly i v podmínkách, které uvidíte na fotkách a videích (postupně se nahrají). Mlha hustá tak, že by se dala krájet, vichr, sněžení…

 

K obědu po návratu byla hustá bramboračka.

 

Odpoledne jsme strávili na chatě v kině a poplakali jsme si u filmu 8 statečných.

 

A večer to přišlo – dlouho plánovaná a několikrát odkládaná cesta za polárníky z ruské základny na Barneu!

Nízkonákladové letadlo ze Špicberk vzlétlo se zpožděním, kvůli počasí se start jednotlivých týmů měnil neustále. Letadlo bylo téměř neosvětlené, letecký koridor byl velmi nestálý, turbulence zažily některé týmy neuvěřitelné, ranvej v Barneu vůbec nepovolovala přistání. Ale všichni nakonec doletěli, tedy padáky na základnu vyskákali. Zkušení polárníci z Ruska (některé děti si myslí, že byli řádně „posilnění“ (což je ovšem omyl) nás ze základny instruovali kvůli seskoku a potom zodpověděli všechny zvídavé otázky malých nezkušených polárníků. Nevěřili byste, ale včera večer tady na Barneu pršelo, hustě pršelo.

 

A teď tady pro změnu řádí fakt hustý orkán!

 

Polární týmy využívají polární noc a orkán k prodlouženému spánku a očekávají, co bude dnes.

No, sami netušíme.

Co však víme jistě je, že v okolí nejede žádná lanovka, nesmíme ani do lesa, takže…

 

Důležité je, že trudomyslností netrpíme, protože máme míče, housera i krysu. Dnes navíc očekáváme návštěvu pomocného učitele z Podolí.

 

4. den

Včera byla kalamita stop lyžování nemožné stop silnice neprůjezdné stop běžky také znemožněny stop vítr o síle orkánu stop sněhová vánice stop děti spokojené stop pekař a řezník přijel stop lyže máme uvězněné na Plešivci v lyžárně stop náhradní program stop dopolední hry dokonale oblečený polárník a živá kopírka stop odpoledne běžecká průprava na cestu na pól s bojem s zuřivým ledním medvědem stop trénink psů ve spřežení stop pocit při driftování na ledové kře stop v podvečer kino Dobytí Severního pólu stop setkání s cimermanovskými polárníky stop darování míče, husy a krysy stop hra kolíček, plnění úkolů stop zpívání písní o našem počasí a kalamitě stop večerka a říše snů stop

 

Dneska na lyže nemůžeme, protože kalamita trvá, žádná střediska v okolí nejsou  v provozu, proto jsme zvolili náhradní variantu – běžky.

Dopoledne jsme měli přednášku člena horské služby s prezentací o jejich práci.

Všechny děti se odpoledne vystřídaly na běžkách a všem se to líbilo!!!Zažili hluboký sníh, ledovou krustu a překonávaly celkem velké převýšení.

Děti, které nebyly ve skupině běžkařů stavěly iglů a jiné stavby před chalupou.

Večer jsme si pochutnali na knedlících s borůvkovým přelivem a smetanou, mňam!

A potom jsme si potřebovali doplnit informace k zítřejší výpravě na Severní pól, kde děti čeká opravdu super překvapení – i my dospěláci se těšíme jako děti! těšte se i vy!

Viděli jsme film a na základě něj jsme si kladli velmi záludné otázky.

 

 

5. den a 6. den

Dneska jsme vyrazili na lyže opět na Plešives a odpoledne jsme se připravovali na vyvrcholení našeho programu. Balili jsme na cestu těžká zavazadla, ladili funkce v týmech, chystali si sušené jídlo a mnoho dalšího.

 

Na pól jsme se vydali s těžkými sáněmi, někteří an běžkách, s trošku jídla, prostě přesně tak, jak se má!

 

A co myslíte? Dobyli jsme ho?

Jo, pokořili jsme ho!

 

Všechny týmy stanuly na pólu a co víc, našly profesora McDonalda i plukovníka Berana! Ruští polárníci nám připravili odměnu v podobě ledového baru se šampanským a dalším občerstvením. Byl i ohňostroj – na chalupě.

A teď – diskotéka, bez které by to nešlo :-).

 

A nebojte, jsme i sbalení a připraveni zítra odstartovat ze Špicberk domů. Pravidelný odlet je zatím nezpožděn a v 10.00 bychom měli vzlétnout.

Pošleme zprávu o plánované příletu.

 

Tento příspěvek byl zveřejněn v kategorii "Aktuality pro všechny". Zde je stálý odkaz článku.