Ohlédnutí za festivalem zdravé výživy

Zveřejněno v , autor Kamila Waisserová Šimberská

Milí příznivci zdravějšího stravování a hodování,
ráda bych Vám všem poděkovala za minulou sobotu, že jste přišli se svými dětmi a užili jsme si skvělou atmosféru, jak zábavy, tak diskuse, jak se dostat ke skutečnému jídlu, tak závěrečné tvoření a vaření. Povedlo se to skvěle, jak vidíte z fotek, i když se nám po divadelním představení a přednášce trochu vypařili předcházející malí i velcí účastnici… To nás malinko zaskočilo, ale o to více se mohli dostat zbývající zapálení kuchařinky a kuchtíci k dílu a užít si společného hodování.
Děkujeme všem za dobroty, které jste přinesli jako ukázku zdravé svačiny a moc gratulujeme k 1.místu – opět v podání Jony a Zuzany – „Jonášův jahodový sen“. Ani jsem nestihla ochutnat. Podle receptu si ho budete moci vyzkoušet i doma.
A samozřejmě ve foto album posílám všechny recepty, které v tomto ročníku byly opravdu velmi vydařené – a ještě Petřin zelený salát. 
FOTKY Z FESTIVALU ZDE:6. FESTIVAL ZDRAVE VYZIVY NA BERANKU

Moc děkuji všem organizátorkám – Petře Hajzlerové, Lence Kučerové, Ivoně Rackové rychlým spojkám jako Míše Ehrenbergové a dětem a řečníkovi Tomášovi Hajzlerovi, co nám pomohli při organizaci. 

Krásný začátek října a hodně zdravého jídla na talíři! Ať jste všichni zdraví!! Přeje
Lada Pilařová za tým koordinátorek.
———————————————————
RECEPTY na slaný koláč a salát:
Slaný koláč s mangoldem
1 listové těsto2 vejcehrnek smetany na vařenílžička prášku do pečiva200 g nastoruhaného sýra (gouda, blaťácké zlato)15 velkých listů mangoldu1 větší cibule5 stroužků česnekusůl, pepř, muškátový oříšekListové těsto dáme do zapékací mísy a připravíme náplň. V jedné misce rozmixujeme vejce se smetanou, osolíme, opepříme.Nákrájíme cibulku a česnek, podusíme na ghí nebo oleji, přidáme nakrájený mangold a spaříme, trvá to chvilku, tuto směs rozmixujeme na jemnou kaši a smícháme se lžičkou prášku do pečiva, osolíme, přidáme pepř a trochu čerstvě nastouhaného muškátového oříšku. Promícháme s vaječnou směsí a nalijeme na těsto, posypeme nastrouhaným sýrem. Dáme péct do rozpálené trouby na 200 stupňů cca.30 minut. Koláč se nafoukne nahoru a sýr by měl být pěkně opečený. Po upečení necháme koláč chvilku odpočinout náplň “splaskne”. Můžeme podávat se salátem jako hlavní chod.Listový salát z podzimní listové zeleniny s grilovanou dýni a sýrem fetalisty kadeřávku, mangoldu, řepy, podzimní polníček, řeřichačervené a bílé zelínaťová cibulkadýně Hakaido, případně druh, který máte osvědčenýkostka sýru fetasůl, pepř, muškátový oříšekListy mangoldu a kadeřávku nakrájíme na jemné nudličky, stejně nakrájíme i obě zelí, přidáme cibulku, případně i další bylinky, řeřichu, polníčekDýni nakrájíme na tenké plátky, zaplníme plech, osolíme, opepříme, nastrouháme trochu muškátového oříšku. Dáme pod rozpálený gril, dýně bude hotová za 5-7 minut, doporučuji ohlídat přímo u grilu, může se stát, že se zelenina rychle spálí.Všechny listy promícháme s medovou zálivkou, nahoru dáme ogrilovanou dýni a sýr feta rovnoměrně rozbrobíme přes celý salát. Můžeme ještě přidat navrch bylinky, případně jedlé květi jako je měsíček nebo řeřichaMedová zálivkaV menší zavařovovací sklenici rozmícháme olivový olej(1dcl), rozpuštěný med (2-3 polévkové lžíce), bylinkový ocet (2-3 polévkové lžíce), špetku soli a špetku pepře, můžeme přidat i lžičku výběrové hořčice, třeba medové, zálivka bude mít “říz”.

Tento příspěvek byl zveřejněn v kategorii "Aktuality pro všechny". Zde je stálý odkaz článku.