Návštěva Paula Epsteina v Montessori Na Beránku

Zveřejněno v , autor Mirka Kellovská
V pátek 18.3. do školy přišel na pozorování pan Paul Epstein, učitel a lektor z USA. Pan Epstein celý život vede školy a učí děti na všech stupních Montessori škol v USA.
S Paulem Epstejnem jsme se setkali ještě večer na jeho přednášce Musíme spěchat? V úterý odpoledne se někteří učitelé s Paulem setkali na přednášce na PedF UK.
V pátek dopoledne nás navštívil Na Beránku, prošel se naším křídlem, poseděl ve třídách, zašel na zahradu, ptal se na náš program Děti Země na 2. stupni. Velmi oceňoval způsob práce a vystupování učitelů, které nazval průvodci dětí, protože podle jeho slov to tak má v Montessori třídách být. Vyjadřoval se k tomu, jak jsou děti ve všech trojročích aktivní, zabraní do práce, samostatní a komunikativní. Zdůraznil, že během pobytu vidí partnerský přístup k dětem a velkou míru vzájemné úcty mezi všemi ve škole. Přiznal se, že se obával, že uvidí školu, kde děti bezcílně bloumají sem a tam a učitelé se snaží je chytit a přimět k práci. Podle jeho slov ho velmi příjemně překvapilo, co v naší škole viděl.
Pobavili jsme se spolu také o tom, s jakými potížemi se potýkáme, zajímal se o způsob přijímání dětí, o počet odmítnutých dětí, ptal se na spolupráci učitelů mezi sebou, spolupráci s rodiči, ale i o to, jak se nám daří dodržovat principy Montessori pedagogiky. Byl velmi potěšen, že řešíme stejné trable jako každá jiná Montessori škola ve světě a nabídl nám možnost spolupráce s jeho školou.
Pan Paul Epstein pro nás napíše zpětnou vazbu z jeho návštěvy.
DSC_0343
Za všechny z Montessori
Mirka Kell
Tento příspěvek byl zveřejněn v kategorii "Aktuality pro všechny". Zde je stálý odkaz článku.