Exkurze do Židovského muzea

Zveřejněno v , autor Kamila Waisserová Šimberská

V dubnu jsme se sedmáky a osmáky z Monte vyrazili na exkurzi do Židovského města. Kde všude jsme byli a co jsme viděli, si můžete přečíst v reportáži Kristýny P.

Výlet do židovského muzea

V polovině dubna jsme se zájemci z řad sedmáků a osmáků vyrazili na exkurzi do Židovského muzea. První zastávkou našeho výletu byla Maiselova synagoga. Od našeho průvodce jsme se dozvěděli mnoho informací o synagogách v Praze, Tóře, židovských zvycích, židovské historii.  V Maiselově synagoze se nám velmi líbilo, museli jsme však pokračovat, abychom stihli návštěvu dalších synagog.

Naší druhou zastávkou byla Španělská synagoga. Její interiér se od Maiselovy synagogy výrazně lišil. Byl mnohem zdobenější a prostory v synagoze byli větší. I přesto jsme se krásou synagogy nenechali rozhodit, a soustředili jsme se na další část průvodcovy přednášky. Byla nabitá informacemi, takže jsme se dozvěděli spousty velmi zajímavých poznatků. Kromě jiného jsme si mohli prohlédnout také různé druhy ukazovátek na Tóru, korun, které se nedávají na hlavu, nebo kořenky používané o chanuce a spoustu dalších velmi zajímavých věcích.

Další zastávkou byla Staronová synagoga. U ní jsme se dozvěděli víc o legendě o Golemovi, Rabínu Lévim, Zdi nářků a nebo třeba o židovských hodinách, které jdou pozpátku a místo čísel mají hebrejská písmena.    

 Další zastávkou byla Pinkasova synagoga, do níž jsme museli čekat frontu.  V synagoze jsou napsaná jména židovských obětí z druhé světové války. Nebylo to veselé místo, zejména když někdo našel jméno místa, kde bydlí, nebo když po zazpívání písně začali číst nahlas jména obětí. Když jsme si prohlédli obrázky dětí z koncentračních táborů, vydali jsme se na další část výletu.

Naše další zastávka byl židovský hřbitov. Tam jsme se mohli podívat na znaky na hrobech, které označovaly jméno nebo povolání zesnulé osoby.

Naší poslední zastávkou byla Klausová synagoga. Tam jsme se dozvěděli o židovských zvyklostech a také hodně informací o Tóře. Věděli jste, že Tóra se i v dnešní době přepisuje ručně husím brkem a inkoustem? Že její přepisování trvá celý rok? Že když někdo udělá chybu, musí se začít znovu od začátku? A že Tóra se pohřbívá jako člověk? Mohli jsme si prohlédnout různé zajímavé věci vystavené ve vitrinách.  Po prohlédnutí synagogy jsme se vydali zpět do školy.

Byl to krásný výlet, nabitý informacemi a historií, který jsme si moc užili.

 

Kristýna P.

 

 

 

Tento příspěvek byl zveřejněn v kategorii "Aktuality pro všechny". Zde je stálý odkaz článku.