Claus D. Kaul – přednáška pro rodiče v ERA, Jungmannovo náměstí – Praha, 9.4.2014 – 18:30
Poznámky k přednášce sepsali Radek Slovák a Lucie Najmanová:
– Pan Kaul navazuje na učení Marie Montessori a uplatňuje ho v 21 století.
– Hlavní odlišností je posun od výhradně individuálního přístupu k žákovi k práci ve skupině, která je přínosnější a efektivnější i pro jedince.
– Jsou ale jedinci, kteří si vyžádají pozornosti za více dětí.
– Dnes už původní Montessori pomůcky netáhnou – v době tabletů a mobilů už nenadchnou jako dříve. Proto místo práce hovoříme o hrách a představujeme materiál se zaujetím.
– Základní principy M.M. zůstávají: připravené prostředí, respekt a znalý, angažovaný učitel.
– Ukázal nám fotky předškoláků, jak se seznamují s materiálem, chodí po kostkách z trinometrické krychle a staví z nich věž.
– Ukázal nám použití těchto kostek na výpočet odmocniny. Zvlášť bylo zajímavé sledovat jeho nadšení z objevování.
– Předvedl nám, jak vypočítat třetí odmocninu z hlavy.
– Pochválil děti Na Beránku (zvláště ocenil spolupráci mezi sedmáky). Líbilo se mu i mnoho velkých prostranství, kde se mohou potkávat.
– Upozornil na trend posledních let – výchova dětí začíná již od narození – a všude se jim vnucují motivační programy. Dítě místo rodiče očekávajícího úspěšného potomka potřebuje jeho lásku a podporu, která se dnes bohužel vytrácí.
– K dnešním rodičům kriticky dodává: rodiče bedlivě sledují své děti a vodí je na různá pedagogicko-psychologická vyšetření a přitom to spíše potřebují sami. Když mi zavolá pobouřený rodič, nenechám se strhnout jeho kritikou. Vyslechnu ho a domluvím si schůzku. Svůj soud nevyslovím, dokud si sám neudělám o věci úsudek.
Dotazy z publika:
– Srovnání s klasickým frontálním přístupem vzdělávání, má Montessori pedagogika také nevýhody?
Montessori umožňuje jak přístup ke skupině, tak k jednotlivcům.
– Jak děti zvládají přechod na jinou školu?
Nemají problémy – na rozdíl od jiných dětí nejsou vedeny strachem a často se ujímají zastupování třídy při nastalých problémech.
– Na co se dívat a jak poznat správnou Montessori školu/školku?
Posaďte se ve školce/škole, buďte tam půl dne, pokud je Vám tam dobře, nejlépe pokud není poznat, kdo je vlastně učitel, pak jste na správném místě.
– Jak by měla probíhat komunikace rodiče a školy?
Claus Kaul upozornil na častý problém všech větších skupin rodičů (nebo spíš obecně lidí), kdy jeden konkrétní rodič je z nějakého důvodu nespokojen ale místo toho, aby řešil situaci hned na místě, kde nastala (s učitelem), tak si postěžuje jinému rodiči, ten to ve frontě v supermarketu u pokladny předá dalšímu, ten pak honem telefonuje čtvrtému a pátému a pátý nevydrží a volá do školy, co že se to tam sakra děje! Učitel v tu chvíli musí odmítnout konverzaci na téma – nevím, ale Franta říkal, že… a musí doporučit osobní schůzku ve vhodném termínu a hlavně aby konzultoval ten, kdo problém má, nikoli soused nebo kamarád, který se doslechl, že…
– Jak motivovat děti, když je učivo nebaví?
Představit jim novou látku jako „objev“ a sám zářit nadšením. Pokud i přesto nemá zájem, nechte ho jít k něčemu, co ho táhne víc.
Tuto odpověď u nás můžeme rozšířit: je nutné používat i zdravý rozum – čekání na to, až to dotyčného začne bavit, se nemůže protahovat donekonečna. Existují pravidla, měsíční plán, který je třeba dodržet a v neposlední řadě to, že se někomu do něčeho dlouhodobě nechce, nesmí zdržovat ostatní děti.
Nejnovější komentáře