3.den ze ŠvP 2009

Zveřejněno v , autor Montessori

Dobrý, opět pozdní, večer, naši milí příznivci v civilizaci!

Dnes jsme vyrazili už v 9.00 na krátkou 3 km procházku přes jedno údolí, kterým protéká Roudnicý potok, do vesničky Poniklá. Naším cílem byla výrobna vánočních skleněných ozdob Rautis a Krkonošské muzeum řemesel. Šlapali jsme svižně a s radostí.

Soukromé muzeum řemesel bylo v třípatrové stodole. Po úvodní otázce paní průvodkyně, „K čemu stodola kdysi sloužila?“, děti vymyslely mnoho špatných odpovědí a my jsme si uvědomili, že některé děti stojí ve stodole opravdu poprvé v životě! Během následujících asi 90 minut jsme zjistili, jak se tkalo plátno, tlouklo máslo, vyráběly skleněné ozdoby, navlékaly korálky i opravovaly boty. Viděli jsme jak vypadala stará vykrajovátka na cukroví, zařízení kuchyně i staré hračky. Na závěr prohlídky děti utratily skoro celé kapesné.

Kdo neutratil penízky v muzeu, určitě se mu to povedlo v Rautisu – výrobně korálkových ozdob. Prošli jsme celou výrobou – vyfukováním korálků z trubiček, jejich stříbřením, barvením, malováním a řezáním. A na závěr si děti navlékly vlastní hvězdičku na stromeček. S velkým předstihem si v batůžkách do Prahy povezeme vlastnoručně vyrobenou ozdobičku. Kdy se vám stalo, že jste už v květnu mysleli na vánoce :-)? Pokud se přiblížíte k Poniklé, doporučujeme vám sem zavítat – pro nás to byl velmi příjemně strávený půlden.

Nahoru jsme se nechali vyvézt autobusem. 

Mezi pozdním obědem a večeří druháci diskutovali o vrstvách atmosféry a vedli na toto téma velmi rozvášněnou diskusi.

Čtvrťáci už ví, co je to květ a květenství a rozliší květ „holčičí, klučičí a holkoklučičí“. Lupa a mikroskop jsou naši kamarádi.

Po večeři jsme zpívali a hráli hru „Pějme píseň dokola.“

Po chemické očistě těla i zoubků, prohlídce oklíštění a ukolébavce většina dětí okamžitě upadla do říše snů…..Dobrou noc!

PS: Vaše vzkazy čteme, děti jsou nadšené a děkujeme!

http://picasaweb.google.cz/mirkamonte/3DenNaSvp2009

Tento příspěvek byl zveřejněn v kategorii "Aktuality pro všechny". Zde je stálý odkaz článku.

26 odpovědi na 3.den ze ŠvP 2009

 1. Dana Wodere říká:

  Teda! Zavidím dětem každý den, ale tenhle obzvlásť ! Škoda, že není ŠvP i pro dospělé, hned bych se přihlásila ;-). Díky moc za moje holky, myslím, že i ony byly z dnešního dne nadšené. Nakonec, Barčo a Verčo, posíláme velkou pusu od nás všech a těšíme se na vás i na vánoční ozdoby 😉

  • Martina Jesenská říká:

   Ahoj,
   já bych dospěláckou školu v přírodě taky brala, ale i s tou botanikou. Druhý den jsem si prohlídla krásný zběhovec (modrá kytka) a silenku (růžová), ale co jste to vyfotili třetí den (chlupatá bílá kytka), to tedy opravdu nevím co je. Budu asi muset prohnat svoje atlasy a herbáře. Nebo mi to Fanda vyšpióní?
   Srdečně zdraví
   Martina Jesenská

 2. Radka Vašáková říká:

  Taky se hlásím na dospěláckou ŠvP!Najde se ještě někdo? :o) Zdravíme Dandu, posíláme pusu a přejeme spoustu dalších takhle krásných a poučných výletů. Docela by mě zajímalo, co to moje zvířátko vymyslelo za perlu ohledně stodoly :o) Jinak, paní učitelky, klobouk dolů za všechno

 3. Jindra Blatnická říká:

  Ahooooj všichni, taky bych jela.Tu botaniku bychom mohli vynechat.Ovšem ty špagetky vypadaly skvěle.Vendulinko moc zdravíme a posíláme obrovskou pusu od všech, moc na tebe myslíme a drž se :-)))Díky Karin za podporu Vendulky, máš to u mě :-))))

 4. Eva Pulcová říká:

  Modřany zdraví Roudnici! Na dospěláckou ŠvP se taky hlásím! Speiální pozdrav pro Móňu od mámy, táty, Jakuba, babičky, Kuličky a šneků 🙂 Prosím, a napiš nám taky, já ti píšu každý den :-)) Učitelkám velký dík za perfektní (jako vždy) program!

 5. Ivana Hřídelová říká:

  Já se taky hlásím na dospěláckou ŠVP. A když už nás začíná být docela dost, tak kdy se jede? Moc zdravím Terezku a posíláme pusu.

 6. Iveta Limburská říká:

  Ahoj,já chci jet taky.Zdravím všechny,a nejvíc Kačenku,posílám pusu a pozdrav a těšíme se na tebe.Už máme vymalováno,dnes přivezou tvojí novou postýlku.pa

 7. Iveta limburská říká:

  a moc se těším na vyprávění a vánoční ozdobu……

 8. Markéta Horáčková říká:

  Pěkný pozdrav všem. Přidávám se k zájemcům švp, Žanetka by balila už včera. Děkuji za krásné fotky, nezbývá než závidět a přát další úžasné dny. Pozdrav pro Kubíka od mamky, taťky a Žanetky

 9. Ivana Schickerová říká:

  Juj, to je zájem. A kapacita je určitě omezena 🙂 Hlásíme se oba rodiče. Kdo zapisuje účastníky a vymýšlí program, Dano Wodere???

  • Dana Wodere říká:

   Já ne, já chci být právě ten účastník! Chci se nechat organizovat, nemuset nic zařizovat, prostě si to jen užít 😉

   • Ivana Schickerová říká:

    Je to v poho, už se přihlásil Petr Pokorný :-). Balit si asi budeme muset sami….

 10. Blanka Hermanová říká:

  Zdravím všechny a hlavně Monču Pulcovou.Už se těším ,jak budeš vyprávět.V Poniklé jsem také kdysi byla na kurzu,ale do Krkonoš jsem šla pěšky,vy jste na tom lépe. Babička

 11. Danča Nováková říká:

  Z fotek čiší pohoda a opravdové zaujetí připraveným programem. Díky všem dospělákům. Pozdrav všem zvlášťě Bětce a taky Emče. A holky o výtvarku jste nepřišly, můžete si ji nahradit některý čtvrtek. Ať vám vydrží počasí a dobrá nálada.

 12. Ivana Schickerová říká:

  Ahoj všichni studenti. V Praze fouká studený vítr a tak si pro zahřátí prohlížím obrázky od vás z hor, krásně prosluněné sluníčkem i vašimi úsměvy. Je vidět, že na čerstvém vzduchu chutná nejen malým sluníčkům, ale i velkým slunečnicím. (Hádanka: kdo to je??). Ondro, Verča ti tak trochu-hodně závidí a už se nemůže dočkat té své švp. Moc a moc na tebe myslíme, a těšíme se, jaké nové informace všeho druhu nám přivezeš. Maminka s taťkou.

 13. Babi z Modřan říká:

  Ahojky Lucinko,zdraví tě babi a děda z Modřan a maminka s Dádou. Myslím na tebe, užij si poslední dny školy v přírodě a těšíme se na tebe. Děkujeme dospělákům za infoservis.

 14. Daniela Voráčková říká:

  Milý Matýsku a celá parto, zdá se že v Krkonoších den trvá alespoň 30hodin, jak jinak byste stihli tolik aktivit? Nevím, nevím, jestli takové nasazení v dospělácké ŠvP zvládnem! Už 2.den alespoň ždímáme mraky v Ho, tak na Vás už snad dést´nezbyde:-) Děda, býv.učitel, je (mile) překvapený jak soustředěně všichni studujete, babi nám nahrazuje horskou stravu. Matý, s bouráním zdí čekáme na tebe, žádný zedník tento týden nemůže:-( Všimla jsem si, že se ti zkušenosti se šitím hodily, vid´? Už se na Tebe moc těšíme, za všechny zdraví a pusinu posílá mami a 9(!) žab z horního jezírka

 15. Zdena Janovská říká:

  Milé naše paní učitelky,připojuji se ke všem komentářům,taky smekám klobouk dolů a vážíme si toho.Fascinujeme mně jak jsou děcka spokený a soustředěný,to je fakt zázrak,který vytváříte.
  Co takhle udělat školu v přírodě pro vás,ale nejsem si jistá jestli bychom zvládli tak perfektně vás zaujmout.
  Prosím zulíbejte ty mé dva čertíky,že je moc zdravíme,a jsme rádi,že jsou s vámi.
  Doufám Stáni a teríku že dopis došel.papa.užívejte.těším se naviděnou s mýma uličníkama i s vámi.Zdena

 16. Apolena Metlická říká:

  Jsem babička Bětky Novákové a chtěla bych jí pozdravit. Děda je na chalupě a něco tam kutí, Bára je ještě v práci a přijde až pozdě večer, tak jsem sama doma. Přeju ti a všem dětem, abyste si to tam ještě užili. Babi P.

 17. Petr Pokorný říká:

  Tak na druhý pokus (nějak jsem popletl pořadí dnů) ….
  Ahoj všichni, ahoj Ondro. Držím Vám palce, ať si to užijete a mráčci a bacily se vyhnou Vaší chalupě. Dospělákům gratuluji k úspěšnému spojení, ne vždycky je jednoduché v těžkých polních podmínkách dalekých výprav navázat kontakt s civilizací a zpracovat velké množství vynikajících fotografií.
  A na dospěláckou ŠvP bych jel taky, a vzhledem ke zkušenostem ze zimních pobytů, bych mohl jet jako instruktor, no abych se nepřecenil.:-)
  Ondrovi posíláme velkou pusu táta, máma a Štěpánek.

 18. Philipp Schenker říká:

  Ahoj Matyase a ostatní, to se teda máte moc hezky! Tak zajímavý program, nejradší bych se toho zúčastnil…
  Už se těším na další zprávy! Moc tě pozdravuji a přeju všem další hezký den,
  Philipp Schenker

 19. Magdaléna Sinkule říká:

  Ahoj Adámku, posílám pozdrav z Vysočiny, kde nám počasí nepřeje tak jako vám, ale je tu také veselo :-). Moc se těším na setkání a tvé vyprávění. Mějte se všichni krásně. Tvoje mamka
  P.S. Pozdrav a díky všem starajícím se. S úctou – Magda Sinkule

 20. Verča Vorlová říká:

  Ahoj všichni jak se tam máte? Zdravím hlavně Vendy,Kačku a Dádu mějte se ta hezky z Prahy Vám píše Verča Vorlová

 21. Radek Slovák říká:

  Zdravím všechny tam i tady a zvlášť našeho Janka. Na všech fotkách je tak zabraný do sledování výuky v terénu, že ho ani nepoznáváme 🙂 Zítra už budete v půlce pobytu ŠvP, tak ať se vám i ta druhá plní krásnými zážitky jako dosud. Nebo ještě víc 🙂

 22. Ivana Hřídelová říká:

  Tak konečně mám víc času a stihla jsem si pořádně prohlídnout fotky ze včerejšího dne. Vidím se máte opravdu moc fajn a program máte neustále pořádně nabitý. Za ten moc díky všem dospělákům, kteří ho připravili a dokážou naše děti takto zaujmout. A už se moc těším na naší dospěláckou ŠVP, protože jak vidím, tak zájem je opravdu obrovský.
  Moc zdravím Terezku a posíláme velkou pusu. Těšíme se, co nám všechno povíš, co ses dozvěděla a jsem taky moc zvědaví na vánoční ozdobičku a tvého nového pejska, kterého jste snad zvládli všichni udělat.
  Užijte si zbytek pobytu a ať vám svítí sluníčko.